reede, 15. detsember 2017

tee ise kuusepuu


Värske kuuselõhn toas sobib jõuludega sama hästi kokku nagu kaalikavorm, mandariinid, valge lumevaip ja Visa hing! Kuigi lapsepõlve mälestustes on ikka olnud pühade ajal kuusk nurgas, siis suurt sidet mul jõulupuuga tegelikult pole. Sellega on alati mingi jama - torgib, kui teda ehtida ja siis hakkab okkaid maha puistama. Kole tüütu.

Eelmisel aastal näiteks rippus meil seinal hoopis kuivanud oks, kaunistused küljes. Mitu aastat on olnud jõulupuuks miniatuursete kuulikestega ehitud 50 cm kõrgune ebaküpress, mis meil potis kasvab. Sel aastal on meil majas ka väike kuuseoks (lisaks loo peategelasele - kuusk-redelile). Ema metsast tõi, olevat nii nunnu olnud. See sai väiksed mustad kuulid külge (vist juba 5 aastat tagasi ikeast ostetud - nii hästi teenivad!) ja jalgupidi vette. Ja tegelikult piisabki ainult väiksest kuuseoksastki, mida saab uhkelt keset pidulauda sättida või lakke, kui ikka väga vaja seda kuusearoomi tuppa tuua.


Sest ka Viivi Luik on kirjutanud:
Kuuse jaoks ei ole vaja
väga palju ehteid.
Tema ootab lahket maja,
rõõmu mis on ehtne.
Paksust metsast meie pärast
toodi teda siia.
Ta ei kasva meie pärast
suureks mitte iial.
* nipp! Hea luuletus, mida jõuluvanale ette lugeda ;)

Nii et kui juba kuusk koju tuua, siis nautige teda!
Paar aastat ei olegi olnud üldse mahti kuusega tegelda, aga sel aastal võtsin kätte ja meisterdasin kuuse ise, selmet see metsast tuua. Sverregi kiitis takka, et isetehtud kuusk on ikka palju ägedam.


Aianurgast, vanade lauajuppide hunnikust leidsin 4 sarnase paksusega puupulka, millest sai parajad jupid saagida. Muidu ootavad seal millal ükskord ahju visatakse või hullem veel - lihtsalt niiskuse käes ära mädanevad. Valge värviga tõmbasin kiirelt ühe kihi peale ja osa lihvisin maha, et anda kerget kulunud muljet. Väikse kruviga jupid tüve külge kinni ja saigi just nii mõnusalt rustikaalne nagu soovisin ;)


Kuusekaunistustest
käbide õpetus ja materjal tuli koos ühe ajakirjaga,
paar puidust kuuli nööri otsas - nii lihtne, 
põdrapoisid tegin kunagi ühes meisterdussaates, 
erinevat värvi kuused kinkis mulle stilist Kaisa
juba mitu aastat tagasi - ja need on ikka mu lemmikud!!

Mida vaja?
kitsast puitu (kokku 3,80 m)
mõõdulinti
saagi
liivapaberit
puidu- või kriidivärvi
pintslit
kruve/naelu
akutrelli

Kuidas teha?
Sae pulkadest kaheksa juppi, seitse kuuseokste jaoks, üks tüve jaoks. Tüvi umbes 1 m pikkune, oksad 10, 20, 30, 40, 50, 60 ja 70 cm pikkused.
Lihvi servad, värvi kõik küljed ära ja jäta kuivama.
Lihvisin pärast kuivamist jupid veelkord üle, et natuke puidutooni välja tuua.
Pane jupid õigesse järjekorda põrandale paika, märgi keskkohad ja kinnita nad tüvele ühe-kahe kruviga. Mina jätsin alumiste okste vahele rohkem ruumi kui ülemistele, u 1-2 cm võrra.
Kuusk ongi valmis. Ühe kruviga kinnitades saad oksi veidike viltu lükata, kuidas aga tuju on. Nagu tuul sasiks okstes :)

Nüüd jääb üle ainult kuusele vaba seinapind otsida, kaunistused külge riputada ning täht tippu kinnitada!


NIPP! Kaunistuste jaoks võid "okstele" ka väikseid naelu/kruve kinnitada, kuhu neid siis riputada.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar